- Nusle, Praha
- Zrno zrnko s.r.o.
Základy mzdového účetnictví pro personalisty
V předchozím článku jsme se věnovali tématům, které s tímto také souvisejí. Nepřehlédněte články od odvodech za zaměstnance, které zaměstnavatel platí, hlavní oblasti vedení mzdové agendy a jednoduchý výpočet čisté mzdy.
Mzdový list
Pojďme začít tím, že si vysvětlíme, mzdový list co to je. Mzdový list zaměstnance musí být založen každému zaměstnanci, bez ohledu na uzavřenou formu pracovněprávního vztahu. Tento dokument je nutné vést i pro poplatníky, kteří nemají uzavřen pracovněprávní vztah, ale mají od plátce příjmy ze závislé činnosti, které jsou uvedeny v paragrafu 6 zákona o daních z příjmů.
Mzdový list náležitosti
Povinné náležitosti, které mzdový list musí obsahovat, určuje paragraf 38j zákona o daních z příjmů.
Zákonné náležitosti jsou:
- Poplatníkovo jméno a příjmení, včetně rodného jména;
- Rodné číslo, u daňového nerezidenta datum narození, číslo a typ dokladu prokazujícího jeho totožnost a kód státu, který tento doklad vydal, identifikaci pro daňové účely ve státu daňové rezidence a kód státu, jehož je daňovým rezidentem;
- Bydliště;
- Jméno a rodné číslo osoby, na kterou poplatník uplatňuje slevu na dani, daňové zvýhodnění, a dále výši jednotlivých nezdanitelných částek základu daně;
- Den nástupu poplatníka do zaměstnání a u poplatníka, který je daňovým nerezidentem, den ukončení zaměstnání v České republice;
- Za každý kalendářní měsíc
- úhrn zúčtovaných mezd bez ohledu, zda jsou vypláceny v penězích nebo v naturáliích,
- částky osvobozené od daně z úhrnu zúčtovaných mezd,
- základ pro výpočet zálohy na daň nebo daně podle zvláštní sazby,
- vypočtenou zálohu nebo daň sraženou podle zvláštní sazby daně,
- měsíční slevu na dani a zálohu sníženou o měsíční slevu na dani,
- měsíční daňové zvýhodnění, měsíční slevu na dani, měsíční daňový bonus a zálohu sníženou o měsíční slevu na dani,
- skutečně sraženou zálohu.
- Součet údajů za zdaňovací období uvedených výše a úhrn vyplacených měsíčních daňových bonusů;
- Údaje o výpočtu daně a provedeném ročním zúčtování záloh a daňového zvýhodnění.
Od roku 2019 jsou plátci daně povinni na mzdovém listě dále uvést částky pojistného sražené nebo uhrazené na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a na veřejné zdravotní pojištění, a to za každý kalendářní měsíc a v úhrnu za celé zdaňovací období.
Většina zaměstnavatelů přistupuje k tomu, že na mzdovém listě zaměstnance eviduje i další údaje o průměrném výdělku, čerpání dovolené, evidence absencí, výši náhrad, a podobně. Pro tyto účely společnosti používají interaktivní mzdový list, kde dle potřeby mohou upravovat nepovinné údaje.
Menší společnosti využívají takzvaný zjednodušený mzdový list, tedy list, který obsahuje jen zákonem o dani z příjmu dané podmínky, a žádné další údaje neuvádějí.
Jak dlouho uchovávat mzdový list
Pro účely účetnictví je nezbytné mzdové listy uchovávat po dobu 5 let počínaje koncem účetního období, kterého se týkají. Zaměstnavatelé jsou povinni uchovávat mzdové listy nebo účetní záznamy o údajích potřebných pro účely důchodového pojištění po dobu 30 kalendářních roků následujících po roce, kterého se týkají.
Jde-li o mzdové listy nebo účetní záznamy o údajích potřebných pro účely důchodového pojištění vedené pro poživatele starobního důchodu, vzniká povinnost tyto dokumenty uchovávat po dobu 10 kalendářních roků následujících po roce, kterého se týkají.
Mzdový list vzor
V návaznosti na výše uvedené si můžeme představit vzorový mzdový list. Mzdový a osobní list vzor je pro vás připravený v editovatelné podobě.
Víme, co je mzdový list, a že je nutné jej vytvořit pro všechny zaměstnance. Současně je nutné mít mzdový list při dohodě o provedení práce i dohodě o pracovní činnosti. Mzdový list DPP vzor je shodný s “klasickým” mzdovým listem.
Vyměřovací základ
Opět začneme tím, že si vysvětlíme, co je vyměřovací základ ze zaměstnání. Víme, že za zaměstnance hradí povinné pojistné jejich zaměstnavatel srážkou ze mzdy.
Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn příjmů ze závislé činnosti, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů a nejsou od této daně osvobozeny, a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním. Jsou určené výjimky, mezi které patří například odstupné.
Minimální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění zaměstnance je minimální mzda pracovníků v pracovním poměru odměňovaných měsíční mzdou, která platí k prvnímu dni kalendářního měsíce, ve kterém se pojistné platí.
Jak na vyměřovací základ zaměstnance výpočet? Od minimální mzdy je odvozeno i minimální pojistné. Například od 1. 1. 2023 je minimální mzda 17 300 Kč a minimální pojistné 2 336 Kč.
Vyměřovací základ ze zaměstnání je nezbytný pro potvrzení o zdanitelných příjmech, kdy zaměstnanec z Potvrzení o zdanitelných příjmech zjistí svůj vyměřovací základ, který doplní do daňového přiznání.
Vyměřovacím základem zaměstnavatele je částka odpovídající úhrnu vyměřovacích základů jeho zaměstnanců účastných nemocenského pojištění.
Zjistěte možnosti inzerce |
Výplata mzdy
Výplata mzdy je v zákoníku práce řešena detailně, ukládá řadu povinností pro zaměstnavatele. K těmto povinnostem patří nutnost určit pravidelný termín výplaty mzdy, každý měsíc vydat zaměstnanci takzvanou výplatní pásku a řada dalších.
Termín výplaty mzdy
Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo na některou její složku. Pokud zaměstnanci v určitém měsíci vznikne právo na mzdu nebo složku mzdy, musí zaměstnavatel toto právo nejpozději do konce následujícího měsíce uspokojit.
Období splatnosti mzdy je pro zaměstnance klíčové z hlediska vzniku práva okamžitě zrušit pracovní poměr.
Výplata mzdy účtování
K hlavním pravidlům účtování mzdy patří, že mzda a jednotlivé složky stanovené, sjednané nebo určené za hodinu práce přísluší zaměstnanci i za zlomky hodin, které odpracoval v období, za které se mzda poskytuje. Není tedy v souladu se zákonem, pokud zaměstnavatel provádí zaokrouhlování pracovní doby na celé hodiny nebo jejich úseky (půlhodiny či čtvrthodiny).
Mzda se vyplácí v zákonných penězích, což jsou koruny české, a zaokrouhlují se na celé koruny směrem nahoru.
Pojďme se podívat konkrétně, jak se provádí výplata čisté mzdy a její účtování. Výpočet čisté mzdy je pro vás k dispozici v našem článku. Samotné účtování se provádí následovně:
- Hrubá mzda: 521 – mzdové náklady / 331 – zaměstnanci
- Výplata mezd: 331 – zaměstnanci / 211, 221 – pokladna, bankovní účty
Možnosti výplaty mzdy
Podle zákoníku práce je výplata mzdy možná v hotovosti, převodem na bankovní účet nebo poštovní poukázkou.
Výplata mzdy v hotovosti - mzda se vyplácí na pracovišti a v pracovní době. Výplata mzdy v hotovosti je dokladována výplatní páskou, kterou zaměstnanec spolu se mzdou obdrží.
Výplata mzdy na účet - bezhotovostní výplata mzdy je možná na základě dohody, a to na jakýkoliv účet, který zaměstnanec určí (zaměstnavatel nesmí zaměstnance nutit k založení takového účtu). Náklady na zasílání mzdy na jeden platební účet nese zaměstnavatel.
Výplata mzdy poštovní poukázkou - nemůže-li se zaměstnanec dostavit k výplatě mzdy v hotovosti z vážných důvodů, zašle mu zaměstnavatel mzdu v pravidelném termínu výplaty, popřípadě nejpozději v nejbližší následující pracovní den na svůj náklad a nebezpečí, pokud se se zaměstnancem nedohodli na jiném termínu nebo způsobu výplaty.
Články z kategorie
Nabídky práce
- Staré Město, Praha
- BUDDHA s.r.o.
- Ostrava
- Manuvia, a. s., organizační složka
- Letohrad
- Delirest services s.r.o.
- Dobrovíz
- Delirest services s.r.o.